Jakie są najczęstsze przyczyny zaburzeń odżywiania?

Jakie są najczęstsze przyczyny zaburzeń odżywiania?

6 lutego 2015 Wyłączono przez Szymon

Wiele osób cierpi dziś z powodu problemów z odżywianiem. Zwykle takie zaburzenia pojawiają się stopniowo, na przykład na skutek stresu lub silnego przeżycia. Niektórzy jedzenie traktują jak remedium na każdy ból, a inni odmawiają go sobie za karę. W przypadku nastolatków, a głównie dziewcząt, zaburzenia odżywiania wynikają najczęściej z braku samoakceptacji i dążenia do wyimaginowanego ideału piękna, który lansowany jest we wszelkiego rodzaju środkach przekazu. Leczenie bulimii, anoreksji, czy innych chorób, nie jest zadaniem łatwym. Wymaga odbycia terapii i spotkania się ze specjalistą, który będzie wspierał chorego na każdym kroku. Niezwykle istotne jest także to, aby osoba chora znalazła oparcie w swojej rodzinie i mogła na nią liczyć podczas całego procesu leczenia się.

Leczenie bulimii i anoreksji

Osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania bardzo często kryją się ze swoimi problemami i nie dają poznać innym, co się dzieje. Bywa, że nawet rodzina nie ma pojęcia o tym, że jeden z jej najbliższych członków jada kompulsywnie i wymiotuje w łazience, lub wyrzuca posiłki i udaje, że je zjada. Niekiedy takie rzeczy wychodzą na jaw dopiero w momencie, kiedy gołym okiem widać jest, że organizm takiej osoby nie daje sobie już rady, jest wycieńczony i nie domaga. Jeśli podejrzewamy, że bliska osoba może mieć jakieś trudności i problemy, związane z codziennymi obowiązkami, problemami rodzinnymi lub w pracy, trzeba zaoferować rozmowę i pomocną rękę. Niestety, bulimia, czy anoreksja, to podstępne choroby, dlatego też cierpiący na nie, nie lubią przyznawać się do trudności. Jeśli jednak uda się taką osobę namówić, warto udać się jak najszybciej do specjalisty i rozpocząć specjalistyczne leczenie.

W jakiej grupie najczęściej stwierdza się zaburzenia odżywiania?

Badania wskazują, że choroby takie, jak anoreksja, czy bulimia, mogą dotknąć każdego. Wydaje się jednak, że częściej cierpią na nie kobiety, ponieważ czują one silną presję społeczną, związaną ze swoim wyglądem. Choroby te stwierdza się u osób w każdym wieku, ale najczęściej u nastolatków i młodych osób.

Sprawdź na: https://otulenie.pl/