Skąd można wziąć środki na własny biznes?

Skąd można wziąć środki na własny biznes?

5 stycznia 2018 Wyłączono przez Szymon

Młodzi przedsiębiorcy często zastanawiają się, skąd wziąć pieniądze na początek swojej działalności. Możliwości jest przynajmniej kilka:

– własne oszczędności,
– pożyczka od rodziny i znajomych,
– środki z Urzędu Pracy – konkretnie z tzw. Funduszu Pracy,
– dofinansowanie z Unii Europejskiej,
– dotacje z PROW – dla mieszkańców wsi i małych miasteczek,
– dotacje z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
– dotacje z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości,
– pożyczka z banku.

Starając się pozyskać środki z któregokolwiek z tych źródeł, należy dokładnie rozeznać się w zasadach, na których przyznaje się konkretne środki. Młodzi przedsiębiorcy powinni pamiętać, że to zazwyczaj pieniądze na start. Wystarczą najczęściej na wynajem odpowiednich lokali, urządzeń i ewentualnie na zatrudnienie pracownika lub pracowników. Kolejne środki trzeba po prostu zarobić.

Pieniądze bywają często jednym z poważniejszych problemów początkujących przedsiębiorców. Jednak, zanim przystąpi się do planowania, skąd je wziąć, niezbędny jest odpowiedni pomysł na firmę oraz biznesplan, którego rola przez wielu – szczególnie młodych ludzi – jest bagatelizowana.

Zdobyć pieniądze to jedno, ale rozsądnie je wydać tak, aby przyniosło to pożądane skutki to druga – często trudniejsza sprawa. Dlatego tak istotne jest zaplanowanie początku swojej działalności. Należy uwzględnić, że dodatkowe pieniądze będą potrzebne nie tylko na początku, ale i później. Warto skonsultować to z odpowiednim doradcą biznesowym.