Jakie standardy powinna spełniać pęseta chirurgiczna?

Jakie standardy powinna spełniać pęseta chirurgiczna?

21 marca 2015 Wyłączono przez Szymon

Pęseta chirurgiczna jest narzędziem, które służy do chwytania i przytrzymywania skóry, mięśni czy powięzi. Materiał, z którego jest wykonana, musi spełniać standardy najwyższej jakości. Do produkcji zwykle używa się wysokostopowej stali nierdzewnej. Pęsety mogą być jednorazowe lub poddawane sterylizacji i przeznaczone do wielokrotnego użytku. Wykorzystuje się je w gabinetach zabiegowych, stomatologicznych, a także na salach operacyjnych.

Do czego służy pęseta chirurgiczna?

Za pomocą tego rodzaju przyrządu można chwytać, przytrzymywać i wyjmować, np. nici, materiały opatrunkowe, gazy, kompresy, ale też tkanki, skórę i ciała obce. Pęseta chirurgiczna używana jest na salach operacyjnych, w gabinetach zabiegowych, stomatologicznych oraz w przychodniach. Często bywa pomocna przy zakładaniu bądź usuwaniu szwów oraz tupferów. Mogą mieć różne długości, od 12 cm, do nawet 16 cm. Ważne jest, by przed każdym użyciem poddawane były dokładnemu procesowi sterylizacji. Bezpieczeństwo pacjentów oraz lekarzy jest priorytetem. Dlatego też pęsety muszą być wykonane z certyfikowanych materiałów najwyższej jakości, np. z wysokostopowej stali nierdzewnej. Podnosi to skuteczność, precyzję i komfort wykonywanych zabiegów, a także zmniejsza ryzyko zakażeń.

Pęseta chirurgiczna – cechy

Pęseta chirurgiczna wykonana jest z wysokostopowej stali nierdzewnej, ma różne długości: 12 cm, 14 cm, 15,5 cm lub 16 cm. Przyrządy te mogą być jednorazowe bądź wielokrotnego użytku, przy czym konieczny jest pełny, dokładny proces sterylizacji przed każdym wykorzystaniem. Używane są na salach operacyjnych, w przychodniach, gabinetach zabiegowych, a także stomatologicznych. Pęseta jest prosta i zakończona ząbkiem bądź szczypcami. Pomocna jest w usuwaniu ciał obcych, przytrzymywaniu tkanek, kompresów, gazy oraz w chwytaniu nici i materiałów opatrunkowych. Wykorzystuje się ją także do trzymania skóry, mięśni i powięzi. Cechują ją antypoślizgowe uchwyty, zapewniające bezpieczeństwo pracy.