Jakie są podstawowe narzędzia stomatologiczne?
6 marca 2015Jeszcze kilka lat temu wizyta w gabinecie stomatologicznym była źródłem ogromnego stresu. Dzisiaj zabiegi stomatologiczne nie muszą boleć. Jest to zasługa między innymi coraz bardziej doskonałe sprzęty wykorzystywane przez stomatologów. Wciąż jednak w gabinecie dentystycznym można zobaczyć narzędzia, których wygląd i zastosowanie się nie zmienia.
Eskawatory stomatologiczne – co to za narzędzia?
W najbardziej prostych badaniach diagnostycznych eskawator stomatologiczny stanowi nieocenioną pomoc. Narzędzie to zwane jest inaczej wydrążaczem stomatologicznym. Stosuje się go do ręcznego usunięcia zębiny. Dodatkowo eskawator może służyć do usunięcia nadmiaru podkładu oraz wypełnienia czasowego. Łyżeczki wydrążacza stomatologicznego są spłaszczone, podłużna i zaokrąglone. Eskawator stomatologiczny często stosowany jest także w gabinetach kosmetycznych i podologicznych. Co więcej, jako narzędzia kosmetycznego można używać go również w warunkach domowych.
Jakie są zalety eskawatorów stomatologicznych?
Eskawartory stomatologiczne mają wiele zalet docenianych zarówno przez dentystów, jak i pacjentów. Do ich wykonania wykorzystywana jest wysokogatunkowa stal nierdzewna. Są ostre i mogą być używane zamiast wiertła różyczkowego. Dla pacjenta zabieg z wykorzystaniem wydrążacza stomatologicznego jest jednak znacznie mniej przykrym doświadczeniem. Eskawatory stomatologiczne dostępne są w różnych rozmiarach i o różnych kształtach. Dobiera się je pod kątem wielkości ubytku.
Jak zbudowany jest eskawator stomatologiczny?
Budowa tego instrumentu stomatologicznego jest bardzo prosta. Każdy eskawator stomatologiczny składa się z części pracującej, pośredniej i rękojeści. Wyróżnić w nim można także dwie łopatki o ostrych krawędziach i podłużnym kształcie. Łyżeczka eskawatora umieszczona jest na części pracującej.
Do podstawowych narzędzi stomatologicznych należą między innymi eskawatory. Są to narzędzia wykonane ze stali nierdzewnej chirurgicznej. Mogą być wykorzystywane wielokrotnie, gdyż można je sterylizować.