Jak zdobyć prawo jazdy na motor?

Jak zdobyć prawo jazdy na motor?

1 czerwca 2022 Wyłączono przez Szymon

Posiadanie uprawnień do prowadzenia pojazdów dla wielu osób jest absolutnym minimum. W każdej sytuacji można poruszać się samochodem własnym lub pożyczonym po drogach. Często pracodawcy przywiązują dużą uwagę do kwestii posiadania prawa jazdy. Większość osób poprzestaje na uzyskaniu prawa jazdy kategorii B, które jest najpopularniejsze. Jeśli chcemy uzyskać uprawnienia na motocykl, wówczas możliwość ich posiadania zależy od wieku kierowcy oraz mocy pojazdu. Podpowiadamy, jakie są wymagania dla poszczególnych kategorii, które trzeba spełnić.

Jakie kategorie prawa jazdy na motor funkcjonują w polskim prawie?

AM – kategoria, która uprawnia do prowadzenia motorowerów oraz skuterów masy 50,

A1 – kategoria uprawniająca do prowadzenia motocykli o mocy skokowej do 125 cm sześciennych, mocy do 15 KM i stosunku mocy do masy 0,1 kW/kg oraz trójkołowców o mocy do 25 KM i lekkich czterokołowców,

A2 – kategoria uprawniająca do jazdy na motocyklach o mocy do 47,59 KM oraz stosunku mocy do masy max 0,2 kW,

A – kategoria na wszystkie motocykle, skutery, motorowery i lekkie czterokołowce.

Uprawnienia dla kategorii A1 automatycznie otrzymują posiadacze prawa jazdy kategorii B, którzy egzamin zdali trzy lata wcześniej.

Jak zrobić prawo jazdy na motor?

Od zmian w polskim prawie, jakie zaszły w roku 2013, procedura zdobycia prawa jazdy jest bardziej skomplikowana, niż dotychczas. Pierwszym krokiem jest zdobycie Profilu Kandydata na Kierowcę. Konieczne jest zdobycie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do prowadzenia wybranej grupy pojazdów. Trzeba też wykonać odpowiednie zdjęcie od przodu. Ze zdjęciem, zaświadczeniem oraz dowodem osobistym trzeba udać się do wydziału komunikacji, gdzie PKK nadawany jest od ręki. Osoba niepełnoletnia powinna stawić się w obecności opiekuna prawnego. Osoba chcąca uzyskać kilka kategorii, potrzebuje również kilku PKK. Kiedy uzyskamy już numer, można udać się do wybranej szkoły nauki jazdy i zapisać na zajęcia, a po ich ukończeniu – na egzamin państwowy na prawo jazdy na motor i uzyskać wymarzone uprawnienia.