Jak zakłada się podsłuch na telefon?
11 marca 2015W XXI wieku, gdy praktycznie każdy posiada telefon komórkowy, bardzo popularną metodą pracy operacyjnej wszelkiego rodzaju służb, prywatnych detektywów, a niekiedy także osób prywatnych jest zakładanie podsłuchów na telefon. Tego typu podsłuchy można założyć w różny sposób. Należy jednak pamiętać, że jest to proceder nielegalny i niedopuszczony dla osób prywatnych. Nawet służby w Polsce mają bardzo duże ograniczenia dotyczące zakładania podsłuchów. Mogą one zrobić to jedynie na wniosek prokuratury. Osoby fizyczne, które zakładają podsłuchy, nie tylko łamią prawo, ale w ten sposób zebrany materiał nie może posłużyć na przykład jako dowód w sądzie w sprawie cywilnej. Mimo wszystko na rynku dostępnych jest bardzo wiele urządzeń, które to umożliwiają. Cieszą się one bardzo dużą popularnością, zwłaszcza wśród klientów cywilnych.
Podsłuchy – jakie są ich rodzaje?
Podsłuchiwanie telefonu może następować na kilka sposobów. Poza fizycznym podsłuchiwaniem tego, co dzieje się w danym pomieszczeniu, bardzo popularne jest wgrywanie specjalnego oprogramowania do telefonu ofiary, którą się podsłuchuje. Jest to aktualnie najpopularniejsza metoda, gdyż oprogramowanie smartfonów jest ich najsłabszym ogniwem i podsłuchiwanie w ten sposób, jest łatwiejsze niż fizyczne zakładanie podsłuchów. Na rynku jest cała masa zaawansowanego oprogramowania, która jest w stanie transmitować sygnał z telefonu ofiary na zewnątrz, do osoby, która zarządza oprogramowaniem. Drugim sposobem, jest podsłuchiwanie poprzez hakowanie linii telefonicznej lub włamanie się do lokalnej sieci. Jest to również popularna metoda, zwłaszcza do podsłuchiwania dużych firm i instytucji.
Czy da się uniknąć podsłuchów?
Uniknięcie tego typu podsłuchów jest niezwykle trudne, a niekiedy nawet niemożliwe. Wykrycie jest możliwe dla każdego, jednak wymaga zaawansowanej wiedzy merytorycznej, którą posiadają jedynie wykwalifikowani teleinformatycy.