Dlaczego warto wspierać integrację sensoryczną u dziecka?

Dlaczego warto wspierać integrację sensoryczną u dziecka?

31 stycznia 2022 Wyłączono przez Szymon

Małe dzieci rozwijają się w błyskawicznym tempie. Każdego dnia widać u nich niesamowite postępy. Niekiedy jednak pojawiają się zaburzenia, które komplikują procesy rozwojowe i sprawiają, że zaczynają pojawiać się problemy w normalnym funkcjonowaniu. Przykładem mogą być zaburzenia integracji sensorycznej, które pojawiają się coraz częściej. Dziecko jest nadwrażliwe na bodźce dotykowe, przeszkadza mu faktura materiału, konsystencja jedzenia, czy kremu do twarzy. Jeśli pojawiają się tego typu symptomy, zdecydowanie trzeba skonsultować je ze specjalistą. Im szybciej problem zostanie zdiagnozowany, tym szybciej można wprowadzić odpowiednią terapię.

Do kogo zgłosić się z problemami?

Zawsze, kiedy zauważymy u dziecka jakiekolwiek problemy związane z prawidłowym rozwojem, pierwsze kroki powinniśmy skierować do gabinetu pediatry. Lekarz zbada dziecko i będzie w stanie określić, czy faktycznie są powody do niepokoju. Trzeba pamiętać o tym, że wszystkie dzieci rozwijają się w swoim tempie i problem może zniknąć po jakimś czasie. Jeśli lekarz stwierdzi, że konieczne jest wprowadzenie terapii, na pewno poleci najlepszego specjalistę, który prowadzi dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej i wie, w jaki sposób można pomóc im przezwyciężać problemy.

Jakie pomoce do integracji sensorycznej są przydatne?

Dobry specjalista na pewno poleci sposoby na to, aby oswajać dziecko z różnymi konsystencjami i fakturami. Bardzo istotne jest, aby robić to w odpowiednim dla dziecka tempie i niczego nie przyspieszać. Do dyspozycji są różnego rodzaju pomoce do integracji sensorycznej , ale wiele z nich można samodzielnie wykonać w domu. Przydadzą się do tego celu woreczki, ryż, kasze, suche ziarna lub koraliki. Można też przygotować różnego rodzaju materiały – mniej i bardziej przyjemne w dotyku. W przypadku trudności z jedzeniem, często bardzo pomocne jest to, że dziecko najpierw bardzo dokładnie pozna produkt swoją dłonią, zbada jego konsystencję, a dopiero później będzie próbowało włożyć go do ust. Istnieje wiele domowych sposobów na to, aby ćwiczyć integrację sensoryczną i poprawiać komfort życia dziecka. Trzeba się jedynie liczyć z tym, że taka terapia może potrwać.